powiększ tekst A A A

poniedziałek 27.07.2015

Kategoria
Pozostałe informacje

ŚWIĘTO GMINY TRZCIANA - 25-26.07.2015 - RELACJA

 Tegoroczne "Święto Gminy Trzciana", zorganizowane w dniach 25 i 26 lipca 2015 roku przez Wójta Gminy oraz Świetlicę Gminną w Trzcianie, zbiegło się z dwiema "okrągłymi" rocznicami. Pierwszą była 25 rocznica utworzenia w Polsce samorządu lokalnego; drugą - 20 rocznica reaktywowania Gminy Trzciana.
 W sobotę - 25 lipca, w pierwszym dniu cyklu imprez, aura spłatała organizatorom figla. Nad Trzcianą przeszła w godzinach popołudniowych silna burza z intensywnym opadem deszczu a nawet gradu i w tej sytuacji służby techniczne musiały czekać z rozkładaniem sprzętu, co w konsekwencji opóźniło rozpoczęcie imprezy o ponad godzinę oraz miało znaczący wpływ na mniejszą niż w latach poprzednich frekwencję publiczności.
  Kiedy już udało się uruchomić sprzęt nagłaśniający, przybyłych widzów powitał Wójt Gminy Trzciana - Józef Nowak. Zaraz potem konferansjer Waldemar Pączek przedstawił program pierwszego dnia świętowania. Uruchomiono stoiska konsumpcyjne oraz urządzenia do zabaw dla dzieci. Na estradzie rozpoczęły się zaś występy artystyczne. Z powodu zaistniałego opóźnienia nie wystąpiły zapowiadane wcześniej trzciańskie kabarety. Dalsze punkty programu zostały już zrealizowane w całości, choć z przesunięciem czasowym.
 Cykl koncertowy rozpoczął od niedawna istniejący pięcioosobowy zespół o wdzięcznej nazwie "Lubię to". Zespół ten zaprezentował kilka popularnych i rytmicznych melodii z gatunku disco polo, w tym m. in: "Jesteś najpiękniejsza", "Takiego Janicka", "Winko piję" i "Kochaj, kochaj". Ciepły wieczór i głośne dźwięki muzyki przyciągnęły młodzież i zrobiło się dosyć tłoczno.
 Następna grupa, która zaprezentowała się na estradzie, grała zupełnie inny rodzaj muzyki.  Zespół "A.R.T." z łapanowskiego Domu Kultury, działający od lutego 2015 roku, a prowadzony przez Piotra Musiała  grał rockowe covery  m. in. zespołu "Piersi" ("Całuj mnie"), "Red Lips" ("To co nam było"), "Łzy" ("Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka".
 Gwiazdą sobotniego wieczoru byli "Lachersi" - zespół folkowy promujący muzykę Lachów Sądeckich, Limanowskich i Szczyrzyckich. Grupa powstała w czerwcu 2012 roku, a stała się słynna po dotarciu do finału popularnego programu telewizyjnego "Must Be The Music 2013". Na trzciańskiej estradzie "Lachersi" zaśpiewali najpopularniejsze piosenki ze swojego repertuaru. Koncert był bardzo udany, dynamiczny, a wiele piosenek publiczność śpiewała razem z coraz to bardziej popularnym zespołem.
 Pierwszy dzień Święta Gminy Trzciana zakończyła trwająca długo w noc zabawa taneczna na przyszkolnym placu. DJ "Laufi" grał największe światowe przeboje, znakomicie nadające się do tańców na świeżym powietrzu, a w radosnej zabawie nie przeszkodziła nawet burza, która przeszła nad okolicą już po północy, koło godziny pierwszej. 

  Fotogaleria - dzień pierwszy >>>
  Relacja wideo - dzięń pierwszy >>>

 Pogoda w drugi dzień Święta Gminy Trzciana była już znakomita, więc nic nie przeszkodziło w pełnej realizacji programu. Najpierw na estradzie zaprezentowała się dwójka laureatów tegorocznego Festiwalu Piosenki pt. "Ja po prostu mam talent". Wiktoria Dudziak z Kamionnej zaśpiewała piosenkę pt. "Droga do kariery", a Katarzyna Hejmo z Trzciany utwór pt. "10 przykazań". Kolejna grupa młodych wykonawców - to uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Trzcianie. Wysokie już umiejętności grania zademonstrowali: Zuzanna Babral (pianino elektroniczne), Julia Krawczyk (skrzypce), Wiktoria Kłósek (gitara), Jakub Szczur, Filip Leszczyński, Nikodem Duś (trio akordeonowe).
 Od samego początku funkcjonowały liczne stoiska konsumpcyjne i urządzenia zabawowe dla dzieci. Największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Koła Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd", na którym panie częstowały regionalnymi przysmakami  oraz owocami.
 Tymczasem na estradzie zainstalowała się Orkiestra Dęta OSP w Leszczynie, grająca pod batutą kapelmistrza Włodzimierza Pietrasa. Jak powiedział szef orkiestry, występ był formą podziękowania dla Samorządu Gminy Trzciana, w tym Wójta Gminy za finansowe wspieranie zespołu, a także Dyrektorki Oddziału Trzciańskiego Banku Spółdzielczego Rzemiosła - Lucyny Stawarz za ufundowanie koszul i firmy "ASGA" z Kierlikówki za wyhaftowanie loga i napisu na tych koszulach. Darczyńców, którzy wsparli organizację Święta Gminy Trzciana było znacznie więcej; ich listę publikujemy tutaj.
 Po świetnym koncercie strażackiej orkiestry rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Głos zabrał najpierw Wójt Gminy Trzciana Józef Nowak, który dokonał powitania i przedstawienia licznie przybyłych gości, w tym m. in. Stanisława Sorysa - Wicemarszałka Województwa Małopolskiego; Ludwika Węgrzyna - Starostę Powiatu Bocheńskiego, Józefa Mroczka - Wicestarostę Bocheńskiego, radnych powiatowych: Wiesława Kuklę, Michała Paszkota i Jana Marcinka, Burmistrza Bochni - Stefana Kolawińskiego  oraz wójtów: Marka Bzdeka (Gmina Bochnia), Roberta Roja (Łapanów), Jerzego Błoniarza (Żegocina), a także Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Bochni - mł. bryg. Piotra Gadowskiego i Henryka Czecha - Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Bochni.
 Po przemówieniu Wójta Nowaka, który przypomniał zgromadzonym genezę reaktywowania Gminy Trzciana, głos zabrali goście: Stanisław Sorys (chwalił gminę za pozyskiwanie środków unijnych, za społeczną i gospodarczą aktywność, życzył udanej zabawy) oraz Ludwik Węgrzyn (mówił o celowych działaniach gminy, która ma wizję rozwoju, dobrze i wytrwale pracuje i umie pozyskać środki na rozwój; wspomniał także o zbliżających się wyborach parlamentarnych, a wypowiedź zakończył życzeniami udanej zabawy). Odczytany został także okolicznościowy adres z życzeniami udanej zabawy, jaki nadesłała Urszula Augustyn - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
 Nowością w obchodach Święta Gminy Trzciana był pierwszy, konkursowy Przegląd Kapel Weselnych. Wystąpiły w nim trzy zespoły weselne" "Kita Band" z Rajbrotu, "Exotic" z Trzciany oraz dobrze już znany w okolicy trzciański zespół "River", które rywalizowały o Puchar Wójta Gminy Trzciana. Najwięcej sympatyków i zwolenników wśród publiczności, która siłą aplauzu decydowała o kolejności  miał zespół "River", któremu po zakończeniu występów Wójt Józef Nowak wręczył największy z pucharów.
 W tej części imprezy miał miejsce cały cykl pucharowy. Wójt Gminy Józef Nowak w asyście Kierownika Świetlicy Gminnej Pawła Sroki wręczył cały zestaw pucharów i nagród. Otrzymali je laureaci dwóch gminnych konkursów zorganizowanych z okazji 20. rocznicy reaktywacji Gminy Trzciana. W konkursie wiedzy o Gminie Trzciana laureatami zostali: Sylwia Tracz z Leszczyny (I miejsce), Hubert Chojecki z Kamionnej (II miejsce) i Gabriela Sowa z Kamionnej (III miejsce). Natomiast w konkursie plastycznym pn. "Moja Mała Ojczyzna" laureatami zostali: w grupie uczniów klas I - III (Wioleta Śmiałek - Kierlikówka) - I miejsce, Patrycja Szewczyk (Trzciana) - II miejsce, Gabriela Kurczak (Leszczyna) - III miejsce; w grupie klas IV - VI: Gabriela Pietras (Leszczyna) - I miejsce, Marcelina Pyrz (Leszczyna) - II miejsce, Sylwia Burdelska - Łąkta Dolna i Wiktoria Wiktor (Kamionna) - III miejsce. Tradycyjnie już wręczone zostały ufundowane przez Wójta puchary dla najlepszych drużyn XVI Turnieju Piłki Nożnej. Wójt i główny organizator tej sportowej imprezy Maciej Babral wręczyli je przedstawicielom reprezentacji: Rdzawy (III miejsce), Kamionnej (II miejsce) i Kierlikówki (I miejsce).
  Pamiątkowe puchary za awanse do wyższych lig piłkarskich wręczył także Prezes Podokręgu Piłki Nożnej w Bochni - Jan Krupa. Przekazał je na ręce kapitanów: juniorów, trampkarzy i młodzików Klubu Sportowego "Trzciana 2000" (awans do I ligi Tarnowskiego Okręgu Piłki Nożnej). To wychowankowie Szkółki Piłkarskiej "Babral & Tabak".
 Natomiast po raz pierwszy w historii "Święta Gminy Trzciana" zostały wręczone puchary dla zwycięzców zawodów w lotach gołębi pocztowych, rozegranych przez członków Sekcji PZHGP w Trzcianie o puchar Wójta Gminy Trzciana. Puchary i gratulacje od fundatora nagród uzyskali: Michał Serafin ( I miejsce), Stanisław Pawliński (II miejsce) oraz Tomasz Babral & R. Babral (III miejsce).
 Nadszedł czas na występ Gwiazdy Wieczoru - zespołu "Top One". Półtoragodzinny koncert, podczas którego Paweł Kucharski (założyciel - 1986 r.), Dariusz Zwierzchowski i Robert Gołaszewski zaśpiewali największe przeboje grupy, m. in. "Ciao Italia", "Miła moja", "Granica" i oczywiście najbardziej znany ich szlagier "Biały miś" rozbawił i roztańczył licznie przybyłą publiczność. Długo po zakończeniu występu Paweł Kucharski i jego koledzy rozdawali autografy.
 Tymczasem w niebo wystrzeliły sztuczne ognie, rozświetlając mrok wieczoru, a zaraz potem chętna do zabawy publiczność ruszyła do tańca w rytm przebojów wybranych przez DJ Laufiego.
 Dziewiętnaste w historii najmłodszej gminy powiatu bocheńskiego "Święto Gminy Trzciana" przeszło do historii (w 1997 roku nie było imprezy z powodu powodzi). Nawet kłopoty z pogodą w pierwszym dniu nie przeszkodziły w zorganizowaniu kolejnej edycji imprezy, od samego początku cieszącej się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Trzciana i okolic, którzy także chętnie przybywają na plac przy Zespole Szkół w Trzcianie.

Fotogaleria - dzień drugi >>>

Relacja wideo cz. 1 >>>       Relacja wideo - cz. 2 >>>

                                                                       Zdjęcia, filmy, relacja: Tadeusz Olszewski