powiększ tekst A A A

poniedziałek 10.08.2015

Kategoria
Komunikaty, ostrzeżenia

Bezpieczeństwo w czasie upałów.

Bezpieczeństwo w czasie upałów.

Mamy prawdziwie gorące lato. Na najbliższe dni synoptycy prognozują wysokie temperatury (znacznie przekraczające 30° C), mogą również pojawić się gwałtowne burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla 16 województw najwyższy stopień zagrożenia upałem. Ograniczmy więc przebywanie na zewnątrz pomieszczeń w najcieplejszych godzinach dnia.
Wzrost temperatury powietrza wpływa na zwiększenie ryzyka odwodnienia i przegrzania organizmu. Upał może spowodować udar słoneczny lub cieplny. Dlatego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć takich objawów jak: silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu – są to pierwsze objawy udaru.
Pamiętajmy także o zwierzętach domowych, aby zapewnić im zacienione miejsce i stały dostęp do wody. Okres wakacji to czas wytężonej pracy rolników, dlatego pamiętajmy o bezpieczeństwie w czasie prac polowych i w gospodarstwie. Nie pozwalajmy dzieciom obsługiwać maszyn rolniczych. Pola i ściółka w lasach są bardzo wysuszone, nie rozpalajmy więc ognisk i nie wyrzucajmy niedopałków papierosów na polu czy w lesie.
Pamiętajmy również, aby szukając ochłody w wodzie, bezwzględnie korzystać z bezpiecznych, strzeżonych kąpielisk. Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Apel do mieszkańców i do osób wypoczywających w naszej gminie.
Proszę o:
1. Ograniczenie wchodzenia do lasu.
2. Nie wypuszczanie tzw. „ chińskich lampionów" .
3. Nie rozpalanie ognisk.
4. Odpowiednie nawadnianie organizmu.
5. Zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom i osobom starszym.
6. Zapewnienie zwierzętom zacienionych miejsc i wody do picia.

Opracowanie: J. Dudek
UG Trzciana