powiększ tekst A A A

czwartek 10.11.2016

Kategoria
Komunikaty, ostrzeżenia

AKCJA SZCZEPIENIA LISÓW - 18.11. - 28.11.

KOMUNIKAT WOJEWÓDZKIEGO I POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W BOCHNI

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że w związku z otrzymującą się niekorzystną sytuacją epizootyczną w zakresie wścieklizny na terenie województwa małopolskiego w dniach od 18 do 28 listopada 2016 r. zostanie przeprowadzone dodatkowe ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.
Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.
Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:
1. Nie wchodzić do lasu,
2. Zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach
3. Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenie na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
4. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji
5. Nie wpuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bochni poleca powiadomić mieszkańców o powyższej akcji w sposób ogólnie przyjęty. Informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udziela Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie - tel. (12) 293 10 00.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bochni - 14/612-34-13


WSKAZÓWKI DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW NA KTÓRYCH ZOSTANĄ WYŁOŻONE IMMUNOPRZYNĘTY DO ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY U LISÓW

- W celu zwalczania wścieklizny u lisów zostanie zrzucona z samolotu oraz wyłożona ręcznie szczepionka w formie przynęt,

- Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca,

- W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Szczepionka zawarta w przynęcie po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie,

- Przynęty, które bvłv dotykane przez ludzi sa omijane przez lisa. Prosimy nie dotykać i nie podnosić przynęt,

- Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących, -

- Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza.

- Podczas przeprowadzania szczepień nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów,

- Przynęty ze szczepionką dopuszczone są tylko do szczepienia lisów,

- W przypadku kontaktów zwierząt domowych z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Prosimy o pomoc w skutecznym przeprowadzeniu akcji zwalczania wścieklizny poprzez zastosowanie się do powyższych wskazówek.

 

Wprowadeznie: M.R.