powiększ tekst A A A

piątek 10.03.2017

Kategoria
Komunikaty, ostrzeżenia

Ogłoszenie ważne dla wszystkich mieszkańców korzystających z ogrzewania węglem lub drewnem!

       Urząd Gminy w Trzcianie poniżej przedstawia informację, którą przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie w odniesieniu do pytania skierowanego przez Wójta Gminy Trzciana „czy przepisy uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Małopolskiego odnoszą się do kotłowni wytwarzających ciepło do ogrzewania upraw pod osłonami i gdzie można się starać o dofinansowanie kosztów dostosowania kotłowni do wymogów nowych przepisów - rolnicy obawiają się bowiem, że w przyszłości mogą nie być konkurencyjni cenowo, jeżeli będą zmuszeni do stosowania droższych paliw".

„Uchwała anty-smogowa dla Małopolski określa, że od 1 lipca 2017 roku nie będzie możliwa
w Małopolsce instalacja kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji grzewczych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Oznacza to, że ok. 1 lipca 2017 na terenie Małopolski będzie wymóg montażu tylko i wyłącznie kotłów, które spełniają wymagania ekoprojektu zgodnie z Dyrektywą 2009/125/EC.

Dla obecnych użytkowników kotłów na węgiel i drewno wyznaczono długie okresy przejściowe:
• Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy będą mieli 6 lat na wymianę tych kotłów.

• Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy będą mieli na ich wymianę 10 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.

• Kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które są już eksploatowane lub zostaną zainstalowane do końca czerwca 2017 roku będą mogły być użytkowane do końca swojej żywotności.

Dodatkowo od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce zacznie obowiązywać zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Te frakcje to właściwie odpady węglowe – drobny pył węglowy o ziarnach do 3 mm, który zawiera duże ilości wilgoci, popiołu i innych zanieczyszczeń decydujących o dużej emisji przy jego spalaniu.
Wprowadzony zostanie zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Oznacza to, że drewno przed spaleniem powinno być sezonowane – jego suszenie powinno trwać co najmniej dwa sezony. Suche drewno charakteryzuje się znacznie wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drzewo surowe.

W przypadku, w którym na terenie Gminy Trzciana rolnicy w celu wytworzenia ciepła do ogrzewania upraw pod osłonami będą wykorzystywać kotły opalane węglem lub drewnem nie spełniające żadnych norm emisyjnych - będą musieli je wymienić do końca 2022r. a w przypadku kotłów posiadających klasę 3 lub 4 według normy PN-EN 303 - 5:2012 - będą musieli je wymienić do końca 2026r.
Kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303 - 5:2012, które są już eksploatowane lub zostaną zainstalowane do końca czerwca 2017 roku będą mogły być użytkowane do końca swojej żywotności.

Wojewódzki Fundusz informuje, że w przypadku zadań związanych z modernizacją kotłowni, udziela pomocy finansowej w formie pożyczki na zadania, w których moc budowanych kotłowni wynosi minimum 40 kW."

 

Wprowadzenie: M.R.