powiększ tekst A A A

czwartek 16.02.2012

Kategoria
Pozostałe informacje

NA WARSZTATACH GOSPEL

   Od 10-12 lutego 2012 roku instruktorki scholi "Cud" i "Radosnych Nutek" z Kierlikówki uczestniczyły w warsztatach muzyki gospel, zorganizowanych po raz szóśty w Hali Widowiskowo-Sportowej w Sieprawiu. Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej, mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka gospel charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (pochodząca od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie.
    Trzydniowy trening umiejętności wokalnych odbywał się pod okiem utytułowanego instruktora Briana Fentress z Detroit. Dorastając w kościele Brian rozpoczął dyrygowanie chórami oraz śpiewanie solo w wieku 5 lat. Dla Briana i wszystkich w jego otoczeniu było oczywiste, że jego przyszłość związana będzie z muzyką. W szkole średniej zapoznał się z muzyką klasyczną oraz rozwinął swoje zamiłowanie do Opery. W roku 2003 ukończył z wyróżnieniem Alabama A&M University. Kontynuował naukę w University of Phoenix, który z tytułem magistra ukończył w 2006 roku. Dwunastoletnia edukacja muzyczna w zakresie teorii muzyki i emisji głosu dała jego barytonowej barwie pełne afro-amerykańskiego kolorytu brzmienie. Podczas koncertów wciela się on nie tylko w rolę żywiołowego dyrygenta, ale też w pełnego scenicznego czaru solistę. Jego niezwykły głos dostrzegli muzycy światowej sławy. Występował i nagrywał u boku takich artystów jak Kirk Franklin, Lyle Lovette, Cece Winans, Aretha Franklin. Brian nie zaniedbywał także rozwijania kunsztu dyrygenta – obok koncertowania zdobywał doświadczenie jako stażysta u muzyka, aranżera i producenta Freda Hammonda. Od roku 2005 Brian podróżował po Europie jako instruktor warsztatów gospel i dyrygent chórów warsztatowych. Od lipca 2009 roku Brian Fentress mieszka w Polsce.
     Warsztaty w Sieprawiu były bardzo intensywne i trwały trzy dni. Ich uczestnicy trakcie warsztatów przygotowywali piosenki religijne. - Nie był to absolutnie zmarnowany czas. Z tego miejsca wyniosłyśmy dużo nowych umiejetności, poznałysmy wspaniałych ludzi. Poznałyśmy od środka funkcjonowanie piosenek religijnych innej kultury. W piosenkach gopsel duży nacisk kładzie się na wymiar duchowy podczas wykonania. To nie jest tylko techniczne poprawnie wykonany utwór. On ma tę głębie... Dodatkowo poznałyśmy magię przygotowań do koncertu, w którym to chór gospel składający się z ludzi z całej Polski ma towarzyszyć znanemu polskiemu wokaliście Mietkowi Szcześniakowi. Bardzo byłyśmy zmęczone, ale niewiarygodnie szczęśliwe - stwierdza Małogorzata Mikołajek, jedna z uczestniczek tych warsztatów.

Materiał nadesłany

Zobacz także: