powiększ tekst A A A

wtorek 20.03.2012

Kategoria
Pozostałe informacje

JUBILEUSZOWY ODPUST W PARAFII KIERLIKÓWKA

    Parafia pod wezwaniem Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Kierlikówce jest jedną z najmłodszych na terenie Diecezji Tarnowskiej, a na pewno najmłodszą w Dekanacie Lipnickim. Została wyodrębniona z Parafii Trzciana w 2002 roku. O wybudowanie kościoła w Kierlikówce usilnie prosili ówczesnego proboszcza Trzciany ks. Władysława Rysia mieszkańcy Kierlikówki i Rdzawy. Kapłanowi udało się wystarać zezwolenie na budowę świątyni u władz diecezjalnych i wojewódzkich. Pracami, które z entuzjazmem podjęli mieszkańcy Kierlikówki i Rdzawy kierował osobiście. 
    Budowa kościoła wraz z wykończeniem wnętrza i budową kamiennego ogrodzenia z elementami żelaznymi trwała tylko pięć lat (1987 – 1992). Budowę od początku do końca prowadził ks. Władysław Ryś jako rektor tegoż kościoła.
     Konsekracji kościoła dokonał bp Józef Życiński 18. października 1992 roku. Nikt wtedy nie przypuszczał, że rektorat zostanie zastąpiony nową parafią. Udało się. Parafię formalnie utworzono 1. maja 2002 roku, a jej pierwszym proboszczem został ks. Zbigniew Marek Wachowicz. Budowniczy kościoła - ks. Władysław Ryś - pracował w Kierlikówce jako rezydent do swojej śmierci w dniu 4. stycznia 2005 roku zmarł.  
    W 2012 roku przypada więc jubileusz 10-lecia parafii. Stąd też uroczystości odpustowe w dniu 18 marca 2012 roku miały charakter jubileuszowy. Poprzedziły je rekolekcje wielkopostne oraz uroczysta nowenna ku czci Świętego Józefa, którą przygotowały najmłodsze dzieci pod kierownictwem Małgorzaty Mikołajek. Odpustowej sumie o godzinie 11, z udziałem księży z dekanatu na czele z dziekanem księdzem prałatem Zbigniewem Krasem, przewodniczył ksiądz dr Józef Kula - oficjał Sądu Biskupiego w Rrzeszowie. Oprawę muzyczną przygotowała schola "Cud" pod kierownictwem Małgorzaty Mikołajek. W odpustowo - jubileuszowej procesji wokół kościoła uczestniczyli także strażacy z OSP w Kierlikówce i Rdzawie. 
   Więcej o historii kościoła i Parafii w Kierlikówce można przeczytać w starej części serwisu trzciana.pl.

                                                                                                                       Materiał nadesłany.