powiększ tekst A A A

poniedziałek 09.07.2012

Kategoria
Pozostałe informacje

750-LECIE TRZCIANY - ŚWIĘTO GMINY 2012

     Tradycyjne Święto Gminy Trzciana, zwykle odbywające się w ostatnią niedzielę lipca, w tym roku odbyło się wcześniej, gdyż zostało połączone z uroczystymi obchodami Jubileuszu 750-lecia Trzciany. W godzinach południowych w kościele parafialnym miały miejsce uroczystości religijne, po południu i wieczorem na przyszkolnym placu w Trzcianie świętowano dostojny jubileusz w sposób świecki. Od godziny 15 plac zapełniał się mieszkańcami gminy i gośćmi z sąsiedztwa - tego bliższego i dalszego, a na estradzie rozpoczęły się prezentacje artystyczne. W rożnych miejscach na placu rozlokowały się różnorodne stoiska promocyjne, konsumpcyjne, miejsca zabaw dla dzieci, a przy wejściu do szkoły rozpoczęto sprzedaż wydanej na okoliczność jubileuszu książki pt. "Osiem wieków Trzciany".
   Występy estradowe rozpoczęły dziewczęta z zespołu „Śpiewające Gitary", które śpiewały tym razem jako solistki lub w duecie. W kilku skeczach zaprezentował się także trzciański kabaret „Ziomki". Kolejna godzina programu estradowego należała do dwóch grup: zespołu „Vox Eremi" z Kamionnej oraz grupy „The End" z Ujazdu, która zaprezentowała covery popularnych przebojów rockowych. Kolejnym zespołem z gminy, występującym na estradzie była Orkiestra Dęta OSP w Leszczynie, grająca pod batutą Włodzimierza Pietrasa.
    Po tej dawce muzyki przyszła pora na część oficjalną. Wójt Gminy Trzciana powitał i przedstawił licznie przybyłych gości, wśród których byli m. in. Stanisław Sorys – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Jacek Pająk – Starosta Bocheński, Stefan Kolawiński – burmistrz Bochni, wójtowie okolicznych gmin, a także wieloletni zasłużony dla trzciańskiej oświaty, były dyrektor trzciańskiej szkoły – Pan Józef Korta. Wymienieni powyżej przemawiali do zgromadzonej publiczności, gratulując Parafii i samej Trzcianie pięknego jubileuszu i licznych osiągnięć, także w dziedzinie pozyskiwania środków unijnych. Zanim jednak zabrali głos, krótki odczyt o historii Parafii w Trzcianie wygłosił Pan Damian Pyznar – jeden ze współautorów sprzedawanej podczas uroczystości książki „Osiem wieków Trzciany".
    Po przemówieniach odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów i pucharów dla najlepszych w tym roku drużyn, biorących udział w XIII. Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Trzciana. Ten najokazalszy trafił do kapitana zwycięskiej drużyny z Trzciany, która w finałowym meczu 3 : 2 pokonała reprezentację Kierlikówki. Także ta drużyna odebrała odebrała na estradzie dyplom i puchar. Nie zgłosiła się natomiast trzecia w Turnieju reprezentacja Kamionnej, za którą puchar odebrał sołtys tej miejscowości Piotr Legień.
   Potem na estradzie wystąpił bocheński zespół „FunFire", a chwilę po nim gwiazda wieczoru – Zbigniew Wodecki z zespołem. Poprowadzony na żywo, z poczuciem humoru i temperamentem koncert popularnego piosenkarza, oczarował publiczność, która wspólnie z artystą śpiewała jego najpopularniejsze przeboje, w tym nieśmiertelną "Pszczółkę Maję". Aż trzykrotnie zaprosiła ona artystę do bisów.  
  Dziesięciominutowy pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna zakończyły główne uroczystości jubileuszowe. Ale na tym nie koniec świętowania, bo w tym roku odbędą się jeszcze kolejne elementy jubileuszowych obchodów, w tym m. in. otwarcie Izby Regionalnej, Piknik Rodzinny i uroczysta Sesja Rady Gminy, która będzie podsumowaniem całego Jubileuszu. 

                                                                                                                           Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>                           Relacja wideo >>>

Foto relacja: