powiększ tekst A A A

piątek 15.04.2011

Kategoria
Pozostałe informacje

POWIATOWA ELIMINACJA OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM ŁĄKTA DOLNA

5 kwietnia 2011 roku w Łąkcie Dolnej rozegrane zostały powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W dwóch grupach wiekowych do rywalizacji o prawo reprezentowania powiatu bocheńskiego w eliminacji wojewódzkiej rywalizowały tu trzyosobowe drużyny z siedmiu szkół podstawowych i sześciu gimnazjów. Byli to zwycięzcy eliminacji z gmin: Bochnia, Drwinia, Łapanów, Rzezawa, Trzciana, Żegocina i miasta Bochni.
Po przyjeździe do Łąkty Dolnej drużyny losowały numery startowe. Potem - w salce gimnastycznej szkoły - uczniów i ich opiekunów oraz członków komisji konkursowej - powitała dyrektorka placówki - Pani Jolanta Młyńska. Po krótkim przypomnieniu zasad turnieju przez przewodniczącą jury - st. sierż. Katarzynę Kaczmarczyk - Maj, przystąpiono do rozgrywania zawodów.
Pierwszą konkurencją turnieju był pisemny test. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepiej napisała go drużyna z PSP w Rozdzielu i PSP w Miluszowicach, wśród gimnazjalistów - drużyna gimnazjalistów z Mikluszowic i Nieszkowic Wielkich.

Drugą konkurencją turnieju jest tor sprawnościowy. Na przyszkolnym placu ustawiono pięć przeszkód, które na rowerach pokonywał każdy z uczestników rywalizacji, wśród których była jedyna w tym gronie dziewczyna - Patrycja Noskowicz - reprezentantka PSP w Nieszkowicach Wielkich. Poradziła sobie nieźle. W tej konkurencji najlepsza wśród drużyn z podstawówek była ekipa z Mikluszowic (Kosacki Krzysztof, Dziedzic Mikołaj, Przyborowski Karol) z dorobkiem pięciu punktów. W grupie gimnazjalistów w tej konkurencji najlepszą okazała się drużyna z Mikluszowic (Kozioł Krzysztof, Kowalski Przemysław), Pałac Mateusz) - 3 pkt.

Trzecia i ostatnia konkurencja polega na przejechaniu przez miasteczko komunikacyjne, które zbudowano przed łąkieką szkołą. Każdy z uczestników turnieju musi pokonać zgodnie z regulaminem i przepisami kodeksu drogowego wylosowane odcinki ulic tego miasteczka. Także w tym elemencie rywalizacji najlepiej spisali się reprezentanci z Mikluszowic, choć równie dobre (takie same wyniki) uzyskały drużyny PSP Rozdziele i PG Łąkta Górna i PG Łapanów.
O klasyfikacji końcowej decydowała jednak suma punktów zdobytych łącznie przez całą drużynę i we wszystkich konkurencjach. Im mniej punktów, tym lepiej, bo są one przyznawane wg zasady: I miejsce 1 punkt, drugie 2 itd.

Ostatnią częścią turnieju była ceremonia ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Przybyli na nią zaproszeni goście, w tym m. in. Starosta Bocheński Jacek Pająk, radny powiatowy Wiesław Kukla, Komendant Powiatowy Policji w Bochni Marek Rudnik, wójtowie: Rzezawy Józef Słonina i Trzciany - Józef Nowak. Prowadzący tę część imprezy Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni spirant sztabowy Jacek Sobecki dokonał podsumowania Turnieju. Ocenił, że poziom wiedzy i umiejętności uczestników był wysoki. Podziękował organizatorom turnieju oraz opiekunom uczniów. Następnie poproszeni przez niego goście wręczali drużynom puchary (otrzymali je kapitanowie trzech najlepszych drużyn z obu grup wiekowych) i nagrody, które otrzymały wszystkie drużyny. Hojność sponsorów spowodowała, że atrakcyjne nagrody otrzymali także ci uczestnicy Turnieju, którzy indywidualnie uzyskali najlepsze wyniki.
Gratulacje dla najlepszych, podziękowania dla sponsorów, opiekunów i organizatorów tych eliminacji złożyli także: Starosta Bocheński Jacek Pająk oraz Komendant Powiatowy Policji w Bochni - Marek Rudnik. O terminie i miejscu eliminacji wojewódzkich, które niebawem odbędą się w Mszanie Górnej poinformował Zbigniew Kogut - członek Głównej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ochrony Środowiska Polskiego Związku Motorowego.

WYNIKI ZESPOŁOWE

SZKOŁY PODSTAWOWE

1. PSP Mikluszowice - 18 pkt.
2. PSP Rozdziele - 25 pkt.
3. PSP Łazy - 31 pkt.
4. PSP Nieszkowice Wielkie - 35 pkt.
5. PSP Zbydniów - 38 pkt.
6. PSP Kierlikówka - 50 pkt.
7. PSP nr 7 Bochnia - 55 pkt.

GIMNAZJA

1. PG Mikluszowice - 14 pkt.
2. PG Nieszkowice Wielkie - 21 pkt.
3. PG Łąkta Górna - 24 pkt.
4. PG Łazy - 28 pkt.
5. PG Łapanów - 32 pkt.
6. PG Trzciana - 39 pkt.