powiększ tekst A A A

czwartek 15.08.2019

Kategoria
Pozostałe informacje

PIERWSZE DOŻYNKI GMINNE W TRZCIANIE

 Prekursoremi tradycyjnych dożynek w najmłodszej w powiecie bocheńskim gminie, bo działającej od 1 stycznia 1995 roku Gminie Trzciana, jest sołectwo wsi Ujazd. To tam, corocznie, począwszy od 2012 roku miejscowa Rada Sołecka, wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd" organizują Dożynki Wiejskie.
 Ale oto w tym roku zrodziła się wśród Kół Gospodyń Wiejskich, działających na terenie Gminy Trzciana, inicjatywa zorganizowania tej pięknej imprezy, tym razem o charakterze ogólnogminnym. Pomysł spodobał się samorządowi gminy i wspólnymi siłami udało się przeprowadzić po raz pierwszy Dożynki Gminne.
 Miejscem zbiórki dożynkowych orszaków był parking przed Zespołem Placówek Oświatowych w Trzcianie. To stąd dożynkowe ekipy ubrane stroje regionalne z poszczególnych sołectw (z wyjątkiem Ujazdu) w barwnym korowodzie przystrojonych wozów ciągniętych przez traktory z muzyką i śpiewem przejechały przez wieś w kierunku kościoła parafialnego w Trzcianie. Tu czekała już na nich dożynkowa reprezentacja Ujazdu oraz Kapela Ludowa z Grabia (gm. Łapanów), która muzyką umilała czas oczekiwania na uformowanie się dożynkowego orszaku oraz rozpoczęcia uroczystego nabożeństwa.
 Punktualnie o godzinie dziewiątej do orszaku, w którym stały delegacje z wieńcami, koszami z plonami tegorocznego lata, kwiatami wyszli ministranci i kapłani: Ks. Proboszcz Władysław Midura - główny celebrans orz ks. rodak z Trzciany - prof. Antoni Paciorek. W asyście kapeli, ze śpiewem weszli oni do świątyni, w której licznie zgromadzili się parafianie.
 Przed rozpoczęciem nabożeństwa głos zabrali: Przewodnicząca Rady Gminy Trzciana - Renata Paruch oraz Sołtys Ujazdu - Stanisław Kowalczyk. Przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła delegacje z dożynkowego orszaku: KGW "Przyjazny Ujazd" (przynieśli wieniec w kształcie krzyża, z gołąbkiem, symbolizującym pokój), Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet z Trzciany (przyniosły wieniec w kształcie korony, wykonany ze zbóż z hostią i herbem Trzciany), KBW "Mamy z pomysłem" z Kierlikówki (podarowały chleb), KGiG "Dar Serca" z Łąkty Dolnej (kosz z kwiatami i winem), KGW "Śwarne Leszczynianki" (kosz owoców), KGiG "Gościnna Kamionna" (kosz warzyw), sołectwo Rdzawa (kosz kwiatów i ziół). - Tymi darami i modlitwą pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Bogu i Stwórcy za wszystkie dary, którymi obdarza nas każdego dnia. Dziś szczególnie pragniemy Mu podziękować za wszystkie plony i owoce tegorocznego lata - powiedziała. Drugi z mówców - Stanisław Kowalczyk przypomniał czym są dożynki. - To jedna z najpiękniejszych polskich tradycji, która przypomina, że dzięki pracy rolników mamy chleb, który możemy sprawiedliwie dzielić. Uczy szacunku dla chleba i pracy rolników - powiedział i złożył podziękowania dla wszystkich rolników.
 Pierwszą częścią nabożeństwa, było poświęcenie przyniesionych plonów i wieńców oraz bukietów kwiatów i ziół przez ks. Władysława Midurę, który później wygłosił także homilię . To właśnie od ziół pochodzi ludowa nazwa obchodzonego 15 sierpnia święta Wniebowzięcia Matki Boskiej - Matki Bożej Zielnej.
 W tym dniu w trzciańskim kościele modlono się także w intencji Obrońców Ojczyzny z czasu polsko - bolszewickiej wojny 1920 roku, a także żołnierzy, gdyż 15 sierpnia jest Dniem Wojska Polskiego.
Po mszy świętej, wychodzących z kościoła wiernych, częstowano ciastkami. Przygrywała kapela, która żegnała delegacje odjeżdżające wozami do swoich wiosek.
Pełna różnych wartości impreza dowodzi integracji lokalnej społeczności i dowodzi po raz kolejny, że potrafi się ona zorganizować do różnych przedsięwzięć. Jest duża nadzieja na to, że już na długi czas Dożynki Gminne wejdą do kalendarza trzciańskich, gminnych imprez.

                                                                Tekst, zdjęcia, wideo, publikacja: Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>

Relacja wideo >>>