powiększ tekst A A A

środa 09.10.2019

Kategoria
Pozostałe informacje

Publiczna Szkoła Podstawowa w Leszczynie beneficjentem europejskiego Programu Erasmus+

W wyniku konkursu przeprowadzonego przez Narodową Agencję programu Erasmus+ „Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół" Publiczna Szkoła Podstawowa w Leszczynie otrzymała grant w wysokości 27.686 tyś euro na realizację projektu „Our natural heritage, food and folklore" („Nasze narodowe dziedzictwo, jedzenie i folklor").

Prace projektowe będą odbywać się w terminie od października 2019 do czerwca 2021 roku pod nadzorem koordynatora projektu, mgr Agnieszki Adamus. Podczas dwuletniej pracy nad projektem uczniowie naszej szkoły (klasa VI i VII) będą współpracować z innymi szkołami zagranicznymi tj. IES Alcrebite (Baza, Hiszpania), 1st Basic School Vasil Levski (Kostinbrod, Bułgaria), Stedna Odborna skola elektrotechnicka (Trnava, Słowacja), Osnovna Skola Novska (Novska, Chorwacja).

Ideą projektu jest doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, promowania kultury naszego kraju i miejscowości oraz poznanie zwyczajów krajów partnerskich. Zagadnienia związane z tematem projektu, czyli naszym narodowym dziedzictwem, kuchnią oraz folklorem uczniowie będą realizować poprzez wykonywanie prac artystycznych, teatralnych, multimedialnych, dziennikarskich w języku angielskim.
Zgodnie z założeniami programu nauczyciele wraz z uczniami biorą udział w wyjazdach studyjnych do każdego z krajów partnerskich w celu omówienia planu działań oraz stopnia realizacji projektu. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w marcu w Słowacji. Delegacja dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów z wszystkich krajów partnerskich zaszczyci naszą szkołę i miejscowość w maju 2021r.
Warto przypomnieć, że uczniowie Publicznej Szkoły w Leszczynie realizują już trzeci projekt w ramach programów międzynarodowej współpracy:
- Comenius „Young reporters" w latach 2013-2015 (współpraca z 5 krajami: Turcja, Włochy, Portugalia, Rumunia, Węgry), otrzymany grant w wysokości 20.000 tyś. euro;

- Erasmus+ „My skills, my future" w latach 2017 – 2019 (współpraca z 4 krajami: Hiszpania, Chorwacja, Niemcy, Włochy), otrzymany grant w wysokości 21.515 tyś. euro;

- Erasmus+ „Our natural heritage, food and folklore" w latach 2019 – 2021 (współpraca z 4 krajami: Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria, Słowacja), otrzymany grant w wysokości 27.686 tyś. euro.

Przyznane dofinansowanie pokrywa przeloty i pobyt opiekunów i uczniów w krajach partnerskich, ale również umożliwia wyposażenie szkoły w sprzęt mulitmedialny, elektroniczny, artystyczny i sceniczny zgodnie z założeniami poszczególnych projektów.

Największą jednak wartością programów jest wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji, promowanie współpracy międzynarodowej, możliwość wzajemnego uczenia się oraz wymiany najlepszych praktyk. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły mogą doświadczyć korzyści realizacji takich projektów, poznając kolegów z innych krajów i współpracując z nimi.