powiększ tekst A A A

piątek 08.11.2019

Kategoria
Pozostałe informacje

V ŻOŁNIERSKO - PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE ŚDS-ÓW

 Celem Żołniersko- Patriotycznego Śpiewania jest przede wszystkim upamiętnienie wydarzeń historycznych, które doprowadziły do Niepodległości Polski i pamięć o tych, którzy oddali życie za naszą wolną Ojczyznę, jak również wzmocnienie patriotyzmu. Szczególną okazją ku temu była w tym roku 101. rocznica Odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej.
 To już po raz piąty, ale po raz pierwszy w Świetlicy Wiejskiej w Ujeździe, spotkali się uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z Muchówki, Zagórzan, Żegociny oraz Rdzawy, aby poprzez udział w tej cyklicznej imprezie uczcić Narodowe Święto Niepodległości.
 Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Rdzawy wykonali biało-czerwone kokardy, które każdemu z uczestników spotkania przypinano przy wejściu do sali. Przyjechali tu nie tylko kadra i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Rdzawie, ale także zaproszeni przez nich goście z ŚDS-ów w Muchówce, Zagórzanach i Żegocinie a także Wicestarosta Bocheński – Ryszard Drożdżak, Przewodnicząca Rady Gminy Trzciana - Renata Paruch, Wójt Gminy Łapanów – Andrzej Śliwa, Dyrektor PCPR w Bochni - Elżbieta Paczyńska, Wójt Gminy Trzciana – Cezary Stawarz, Sekretarz Gminy - Danuta Michniak-Dutkiewicz, kadra GOPS w Trzcianie i Łapanowie, kierownicy zaprzyjaźnionych ŚDS-ów i placówek oświatowych. Sala świetlicy zapełniła się więc prawie do ostatniego miejsca.
 Imprezę rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego, po czym wszystkich przybyłych powitała p. Barbara Borowiec - Kierownik ŚDS w Rdzawie, która powitała przybyłych w imieniu organizatorów, czyli kadry i uczestników tego Domu. W roli konferansjerki wystąpiła podobnie jak latach poprzednich Beata Daniec.
 Następnie Wójtowie obu gminy oraz p. Elżbieta Paczyńska złożyli pod zamontowaną na ścianie budynku tablicą pamiątkową, poświęconą żołnierzom NOW-AK z Ujazdu zamordowanym podczas II wojny światowej, zapalone znicze.
Po ich powrocie do sali rozpoczęto prezentacje programów przygotowanych przez poszczególne ŚDS-y. Wystąpili kolejno: Muchówka, Zagórzany, Żegocina i gospodarze – liczna grupa ze Rdzawy. Widzowie mogli posłuchać popularnych pieśni i piosenek wojennych, wojskowych i patriotycznych. Grupa z Żegociny wzbogaciła swój występ prezentacją tkanych obrazów autorstwa jednego ze swoich domowników, a Rdzawa prezentacja portretów Polaków zasłużonych w wolce o wolną i niepodległą Polskę. Programy były krótkie, ale pełne ważnych treści patriotycznych. Każdy występ nagradzany był gorącymi brawami, a niektóre pieśni były śpiewane wspólnie przez wszystkich uczestników. Większość utworów muzycznych (podkładów) była odtwarzana z laptopów, ale, co szczególnie wartościowe, była także grana na żywo przez uczestników (Rdzawa) lub opiekuna (Zagórzany). Na patriotyczną nutę mogli pośpiewać wszyscy obecni w świetlicy uczestnicy przeglądu, albowiem poszczególne prezentacje ŚDS-ów przeplatano śpiewem piosenek, do których teksty wyświetlano na ekranie.
 W końcowej części przeglądu głos zabrali goście. Krótko przemówili Wójtowie, dziękując za zaproszenie i gratulując zorganizowania imprezy, która przypomina wszystkim uczestnikom o patriotyzmie i ofiarach poniesionych podczas wal o niepodległość.
 Dziękując Domom za udział w imprezie p. Barbara Borowiec, Kołu Gospodyń „Przyjazny Ujazd" za pomoc w organizacji przedsięwzięcia, wręczyła przedstawicielom Domów pamiątki w postaci prac wykonanych przez uczestników ŚDS-u z Rdzawy. Wspólny obiad i rozmowy integracyjne przy stołach zakończyły V. Żołniersko-Patriotyczne Śpiewanie. Jest duża szansa na to, że impreza będzie kontynuowana.

 

                                        Relacja, zdjęcia, wideo - Tadeusz Olszewski
                                        Publikacja: Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>

Relacja wideo >>>