powiększ tekst A A A

czwartek 21.11.2019

Kategoria
Pozostałe informacje

Warsztaty dla uczniów PSP w Leszczynie na Politechnice Krakowskiej w ramach projektu „Planeta Kreatywnych. Inżynier 4.0”

       Mamy przyjemność poinformować, iż uczniowie naszej szkoły, PSP w Leszczynie będą brać udział w zajęciach organizowanych przez Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie w ramach realizacji projektu "Planeta Kreatywnych. Inżynier 4.0".

Zajęcia będą realizowane jako cykl 3 warsztatów dla młodzieży w szczególności klas VII - VIII. W zajęciach zaplanowano udział 15 uczniów (7 chłopców i 8 dziewcząt). Zajęcia dla uczniów z zakresu umiejętności architektoniczno-mechanicznych (moduł “Planeta Konstruktorów”), innowacyjno - biznesowych (moduł “Planeta Innowatorów”) oraz związanych ze świadomym wyborem ścieżki edukacyjnej i zawodowej (moduł “Planeta Inżynierów”) będą odbywać się w soboty w wymiarze 6 godzin dydaktycznych w godzinach 9:00 - 15:00 w terminach: 22 lutego, 07 marca i 21 marca 2020 roku.

W ramach projektu zostanie zapewniony transport, wyżywienie oraz opieka nauczyciela od momentu wyjazdu z miejsca zbiórki aż do powrotu w to samo miejsce. Uczestnicy również otrzymają pakiet materiałów umożliwiających im swobodną pracę na zajęciach. Zajęcia będą poruszać następujące zagadnienia:

Planeta Konstruktorów

1.Czy ogród może rosnąć pionowo? Dzieci projektują ogród awangardowy. Dzieci oglądają projekt ogrodu (plansze: roślinność, modelowanie terenu, nawierzchnie), oglądają rozwiązania architektoniczne ze świata i potem same projektują własny ogród. Zakres matematyczno-przyrodniczy: skala 1:100, twierdzenie Talesa, rodzaje roślin najczęściej spotykane w polskich ogrodach, uwarunkowania przyrodnicze wpływające na kształt ogrodu.

2. Czy karaluch jest szybszy od robota? Dzieci projektują maszyny kroczące podobne do zwierząt. Dzieci uczą się o sposobach poruszania się zwierząt i metodach adaptacji tego ruchu na potrzeby rozwiązań inżynierskich. Dzieci projektują maszynę kroczącą podobną do straszyka, karalucha lub kraba. Zakres matematyczno-przyrodniczy: bionika czyli powiązanie świata natury ze światem techniki, mechanika ruchu, podstawowy zakres projektowania maszyn w oparciu o elementy składowe tj. jednostka główna, układ sterowniczy, napęd.

3. Czy auto może wyglądać jak ryba? Dzieci projektują samochody ładne i szybkie jak morskie stworzenie. Dzieci projektują samochód w oparciu o efektywne modele aerodynamiczne zaczerpnięte od zwierząt pływających, poznają proces powstawania wzoru nowego auta. Zakres matematyczno-przyrodniczy: bionika czyli powiązanie świata natury ze światem techniki, mechanika ruchu, podstawowy wzornictwa przemysłowego w oparciu o elementy składowe: podwozie, nadwozie, wnętrze, światła, kolor.

Planeta Innowatorów

Zajęcia mają na celu inspirowanie do twórczego myślenia, stymulowanie rozwoju intelektualnego i społecznego, a także propagowanie kultury innowacyjności. Zajęcia będą realizowane w następujących tematach:

1. Magia tworzenia rzeczy

2. Magia tworzenia produktu

3. Magia tworzenia firmy czyli STAR(t) UP

Planeta Inżynierów

Zajęcia będą odbywać się w formie projektowej oraz interaktywnych warsztatów wykorzystujących praktyczne zawodoznawstwo i współczesną wiedzę zawodoznawczą i mają na celu pomoc młodzieży w wyborze kierunku dalszego kształcenia. Zajęcia będą realizowane w następujących tematach:

1. Zawód inżynier, czyli co powinienem o nim wiedzieć?

2. predyspozycje zawodowe do pracy w zawodzie inżyniera, czyli co lubię, potrafię i powinienem robić, by zostać inżynierem?

3. Inżynier przyszłości – co będzie robił za 20 lat?

 

Wszyscy uczestnicy i uczestniczki ww. zajęć zostaną zaproszeni również na uroczystość zakończenia roku akademickiego, podczas której 5 najlepszych uczniów i uczennic będzie walczyć z przedstawicielami innych szkół o bon na materiały dydaktyczne dla szkoły o wartości 4000 zł, a dla reszty młodzieży będą przygotowane ciekawe zajęcia na terenie Politechniki Krakowskiej.

 

Tekst: Agnieszka Adamus

Wprowadzenie: M.R.