powiększ tekst A A A

czwartek 16.01.2020

Kategoria
Pozostałe informacje

III Gminny Koncert Kolęd w Trzcianie

W niedzielę 12 stycznia w kościele parafialnym w Trzcianie odbyła się III już edycja Gminnego Koncertu.

Na zaproszenie do udziału we wspólnym kolędowaniu zjawiło się kilka pokoleń mieszkańców i mieszkanek gminy Trzciana. Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, otulone brzmieniem skrzypiec, akordeonu oraz wiolonczeli radowały i wzruszały publiczność na zmianę. Słuchacze i słuchaczki nie kryli zresztą uznania, a nawet prawdziwego zachwytu wobec fantastycznej prezentacji wokalno – instrumentalnej. Po każdym utworze brawa nie cichły bardzo długo.

Jako pierwszy wystąpił zespół „Śpiewające gitary” z Trzciany. Zespół ten powstał w 2002 roku przy gimnazjum w Trzcianie i prowadzony jest przez nauczycielkę muzyki Panią Martę Błasińską. Zespół umilił czas zgromadzonym swoim śpiewem, prezentując trzy utwory: „Złota Jerozolima”, „Tylko jedna taka noc” oraz „Gloria, Gloryja”

W drugiej części koncertu zaprezentował się Chór i schola parafialna z Kierlikówki. W Parafii Kierlikówka działają obecnie 4 grupy muzyczne. Łącząc swoje siły Chór Parafialny, Schola starsza, schola młodsza oraz Zespół Wokalny „Cud i Przyjaciele” wykonali cztery utwory takie jak: „Dziecina mała”, „Bóg się rodzi”, „Grajmy Panu” oraz „Pierwsza Gwiazda”. Chórowi przygrywał organista Pan Dariusz Kruczek.

Następnie na scenie pojawili się przedstawiciele Szkoły Muzycznej w Trzcianie. Swoje utwory zaprezentował kwartet smyczkowy w składzie Olga Kącka, Nikola Stawarz, Amelia Kołodziej, Julia Świątko. Swoją grą na gitarze zachwycały również Patrycja Szewczyk i Gabriela Apostoluk. Szkoła Muzyczna w Trzcianie działa od kilku lat, kształtując młode lokalne talenty muzyczne.

W kolejnej części utwory „Bóg się rodzi”, „O gwiazdo prowadź nas” i „Gore gwiazda” zaprezentował  zespół „Vox Eremi” z Kamionnej. Zespół ten działa od 13 lat, a na swoim koncie ma wiele zarówno międzynarodowych jak i regionalnych osiągnięć artystycznych. Zespół „Vox Eremi” to między innymi dwukrotny laureat Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzienie.

Ostatnim wykonawcą III Gminnego Koncertu Kolęd był Chór parafialny z Trzciany który to już od ponad 30 lat wielbi śpiewem Boga. Zespół ten w swojej historii ma na koncie występny w konkursach, przeglądach i koncertach między innymi w Grobli, Ludźmierzu, Mikluszowicach, Tuchowie, Drwini. Skład chóru zmieniał się przez lata. W obecnym składzie chór śpiewa od około 10 lat, a podczas koncertu zaprezentował utwory „Wśród nocnej ciszy”, „Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje” oraz „O mili Królowie”.

III Gminny Koncert Kolęd wprawił licznie przybyłych widzów w zachwyt, pozostawiając niezapomniane wrażenia artystyczne. To wspaniałe, że wspólnie mieliśmy okazję kontynuować piękną polską tradycję. Na pamiątkę tego koncertu Wójt Gminy Trzciana Pan Cezary Stawarz wręczył przedstawicielom poszczególnych grup pamiątkowe statuetki aniołów.

Szczególne podziękowania należą się osobą, które w różny sposób zaangażowały się w organizację dzisiejszego koncertu. Słowa uznania należą się księdzu proboszczowi Władysławowi Midurze, ks. Wikaremu Jaromirowi Buczak, Jakubowi Szczur i Mateuszowi Kąckiemu oraz strażakom z OSP Trzciana, a także Agnieszce Bębenek za organizację koncertu.

Filmik dostępny pod adresem: https://youtu.be/9ckp99QEqCQ

 

 

Tekst, zdjęcia i filmik: Dominik Stary

Wprowadzenie: M.R.