powiększ tekst A A A

środa 15.04.2020

Kategoria
Informacje Urzędu Gminy

Koronawirus – informacje i zalecenia.

Informujemy o sytuacji i podejmowanych działaniach na terenie naszej Gminy.

 1. Na terenie naszej gminy uruchomiona została akcja „Pomocna dłoń” dla osób starszych, samotnych, dla których strażacy OSP robią konieczne zakupy żywności i lekarstw. Do akcji swój udział zgłosiły wszystkie jednostki OSP. Zgłoszenia potrzeb w tym zakresie pod nr tel. 788 099 820.
 2. Jednostki OSP włączone do KSRG zostały wytypowane do pomocy osobom w kwarantannie. Dysponowanie tych jednostek tylko przez GOPS i stanowisko kierowania PSP w Bochni. Na terenie naszej gminy jest kilkanaście domów,  w których mieszkańcy objęci są kwarantanną domową. Na dzisiaj nie ma chorych na COVID-19 na terenie naszej gminy.
 3. Na terenie gminy nie ma  obiektów, które zostały wyznaczone na kwarantannę zbiorową. Nie mamy takich obiektów jak hotel, internat czy schronisko. Na miejsca kwarantanny nie mogą być przeznaczone budynki, w których funkcjonują jednostki OSP. Do pomieszczeń remiz strażackich, w których działają jednostki ratownicze OSP nie mogą wchodzić osoby, które nie biorą udziału w akcjach ratowniczych.
 4. Służba zdrowia

NZOZ Centrum Medycyny Rodzinnej s.c. i NZOZ ARSMEDICA Sp. z o.o. w Trzcienie - Poradnie POZ udzielają teleporad w trakcie których wystawiane są e-recepty, e-zwolnienia. Jeżeli lekarz stwierdzi, że konieczna jest wizyta pacjenta  to jest on proszony o przybycie do ośrodka na wyznaczoną godzinę. Ośrodki zdrowia są czynne od 8.00 do 18.00. Poradnia Stomatologiczna i Dział Fizjoterapii są nieczynne.

NZOZ Centrum Medycyny Rodzinnej s.c. 32-733 Trzciana 336,  tel. 146136005NZOZ ARSMEDICA Sp. z o.o. 32-733 Trzciana 336,  tel. 146136764

5. Uruchomiono w gminie telefon wsparcia – 535 774 011, gdzie można uzyskać informację i pomoc w czasie trwania pandemii.Telefon jest czynny w godz. od 8.00 do 19.00. Do dyspozycji mieszkanców naszego powiatu w tych trudnych chwilach są pracownicy Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Bochni tel. 14 612 36 91, kom. 691 494 436 ( w godz. 7.00-15.00), oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bochni tel.  całodobowy 14 611 28 92

Ogólnopolska infolinia dotycząca koronawirusa uruchomiona przez NFZ to nr 800 190 590,  a także telefon uruchomiony przez PZU  22 505 11 88.   

 

6. Gmina zakupiła dla jednostek OSP maseczki ochronne, rękawiczki, płyn dezynfekcyjny, kombinezony ochronne dla jednostek z KSRG, są to jednak ilości minimalne, towar jest trudno dostępny. Zakupiony został opryskiwacz spalinowy do odkażania powierzchni w miejscach publicznych. W razie potrzeby działania takie będą prowadzone na terenie naszej gminy. Zamówione są ozonatory dla strażaków do odkażania pomieszczeń i sprzętu.

7. Strażacy prowadzili akcję informacyjną o konieczności pozostania w domu. Poza działaniami zapobiegawczymi i pomocniczymi w zakresie zwalczania epidemii prowadzą  działania ratownicze jak dotychczas.

8. Zakupiony został przez gminę materiał na maseczki ochronne. Uszycia maseczek podjęły się jako pierwsze panie z KGW w Kamionnej. W najbliższych dniach powinny być już gotowe. Planujemy przekazanie maseczek mieszkańcom gminy, ale  o tym powiadominy na naszej stronie.

9. Urząd Gminy pracuje w systemie zamkniętych drzwi. Interesanci nie mogą wejść do budynku urzędu, prowadzona jest obsługa telefoniczna, elektroniczna i korespondencyjna. Bezpośrednia obsługa Interesantów jest możliwa w sprawach pilnych oraz takich w których obecność osobista jest konieczna, np. z zakresu dowodów osobistych, meldunków, USC. W tym celu zamontowano domofon przy wejściu do Urzędu Gminy, a przy drzwiach przygotowano zabezpieczone miejsce do obsługi. Najlepiej jednak wcześniej telefonicznie ustalić sposób i termin załatwienia sprawy, tel. 14 648 44 20.

 

10. Na terenie gminy zamknięte są szkoły, przedszkola, świetlice, zawieszone zostały wszystkie imprezy i wydarzenia kulturalne i sportowe.

11. Wyznaczono i przyuczono pracowników rezerwowych do  obsługi wodociągów i oczyszczalni ścieków.

 

12. Informacja na temat postępowania z odpadami - zużytymi środkami ochronnymi znajduje się pod linkiem : https://gis.gov.pl/aktualnosci/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/

 

Poniżej informacje ze strony Ministerstwa Zdrowia

Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej

Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużamy obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza  ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Przedłużamy również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się;
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób.
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
 • zamknięcie restauracji;
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

 • zamknięcie szkół i uczelni;
 • przedszkoli i żłobków;
 • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
 • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

 • zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę - pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);
 • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

 • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Podsumowanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa

Wszystkie zasady oraz obowiązujące obostrzenia znajdują się w zakładce "Aktualne zasady i ograniczenia" w dziale „Ważne informacje”.

Link do zakładki: gov.pl/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

 

Opracowanie: Jerzy Dudek.

Wprowadzenie: M.R.

15.04.2020r.