powiększ tekst A A A

czwartek 30.04.2020

Kategoria
Pozostałe informacje

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji 3 Maja

       Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. Obecnie popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej a dodatkowo 2 maja wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę. Data 2 maja na święto Dnia Flagi nie została jednak wybrana przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne. W tym roku zrezygnowano z hucznych obchodów – koncertów czy pikników – ale to nie oznacza, że o Święcie można zapomnieć!

Zapraszamy również wszystkich mieszkańców naszej gminy do przyłączenia się do akcji: #ŁączyNasBiałoCzerwona.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.

Na profilu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie na Facebooku powstało specjalne wydarzenie: https://www.facebook.com/events/2561368690794742
Dodając zdjęcie podaj z jakiej miejscowości ono pochodzi.

Zachęcamy do wywieszenia flag na budynkach Państwa domów oraz do włączenia sie do akcji.


Wprowadzenie: M.R.

Trzciana, dnia 30.04.2020r.