powiększ tekst A A A

poniedziałek 12.09.2022

Kategoria
Pozostałe informacje

DRUGA CZĘŚĆ JUBILEUSZOWYCH DOŻYNEK UJAZDU

  Druga część jubileuszowych, dziesiątych dożynek została zorganizowana w sobotnie popołudnie 10 września 2022 roku. Przybywających na plac przed Domem Ludowym w Ujeździe mieszkańców wioski i ich gości witała kapela i wraz z nią tegoroczni starostowie dożynkowi: Agnieszka Mrugacz i Stanisław Kowalczyk - sołtys Ujazdu.
 Kiedy już prawie wszyscy przybyli na plac, zaproszono ich, aby weszli do sali i zajęli miejsca w udekorowanej i odświętnie przystrojonej sali. Dominowały elementy związane z dożynkami, na stołach małe snopeczki zboża, na okolicznościowej wystawce dorodne owoce, warzywa i kwiaty. Na ścianie napis - mott tegorocznych dożynek: "Dożynki, dożynki, zakończone żniwa, każdy rolnik na wsi teraz odpoczywa". Wszystko, łącznie z pysznymi potrawami i napitkami, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd", które dbały o to, aby podczas całych dożynek niczego nie brakowało.
 Dożynkowy orszak, na czele którego szli starostowie niosący bochen chleba i kosz z owocami, warzywami i kwiatami oraz delegacja KGW "Przyjazny Ujazd" niosąca dożynkowy wieniec, weszli do sali z akompaniamentem kapeli i śpiewaniem pieśni.
 Prowadzący całą uroczystość Stanisław Kowalczyk rozpoczął część oficjalną od powitania zaproszonych gości i przedstawienia sponsorów. Ich lista jest długa. W pierwszej kolejności powitani zostali posłowie: Urszula Nowogórska i Władysław Kosiniak-Kamysz, jednocześnie Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego; księża - proboszcz z Trzciany Jacek Daniel i wikariusz Krzysztof Ceglarz. Samorządowe władze powiatowe reprezentowali: Wicestarosta Bocheński Ryszard Drożdżak i radny powiatowy - Wiesław Kukla. Starosta dożynkowy powitał także gości, reprezentujących samorząd gminny: Wójta gminy Trzciana Cezarego Stawarza z małżonką, radnych gminnych oraz poprzedniego wójta gminy Trzciana - Józefa Nowaka; a także sołtysów. panie z KGW, strażaków oraz licznie przybyłych mieszkańców Ujazdu i zaproszonych przez nich gości. W słowie okolicznościowym powiedział: "Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi - jest to dzień najpiękniejszy w roku każdego rolnika, to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Z rolniczego trudu rodzi się chleb, dar Opatrzności Bożej i podstawowy produkt naszego życia. Obrzędy dożynkowe na przełomie wieków zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb". Nawiązał także do słów chłopskiego przywódcy ludowców Wincentego Witosa (1874 -1945): "W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swą siłę państwo. On najwięcej daje, najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa". - W dzisiejszych czasach potrzebna jest miłość do ojczyzny, ziemi tak jak kochali ją nasi ojcowie. Poszanowania pracy i drugiego człowieka. Obowiązkiem każdego z nas jest podejmowanie odpowiednich działań w trosce o to, aby ziemia zawsze była szanowana i chroniona. Dziś w tych świątecznych okolicznościach dziękuję za pracowitość, gospodarność, życzliwość i mądrość, które dodają wiary w sens podejmowanych, często trudnych decyzji - powiedział sołtys Ujazdu, a swoje wystąpienie zakończył życzeniami zdrowia i pomyślności oraz udanego świętowania.
 Zanim jednak rozpoczęło się świętowanie ksiądz proboszcz Jacek Daniel odmówił modlitwę i dokonał pobłogosławienia wieńca, chleba i plonów ziemi. Następnie dorodny bochen chleba Starościna przekazała Władysławowian Kosiniakowi-Kamyszowi, a Starosta kosz kwiatów, warzyw i owoców podarował Urszuli Nowogórskiej - posłance z okręgu Nowy Sącz, urodzonej w pobliskiej Limanowej.
 Po tej ceremonii rozpoczął się cykl przemówień zaproszonych gości. Pierwszy przemawiał Władysław Kosiniak-Kamysz, po nim posłanka Urszula Nowogórska, następnie Wójt Gminy Trzciana Cezary Stawarz i Wicestarosta Bocheński Ryszard Drożdżak. Wszyscy dziękowali za zaproszenie, odnosili się do trudnej i odpowiedzialnej pracy rolników i sadowników, dziękowali im za pracę i składali życzenia. W imieniu sołtysów głos zabrał i upominek w postaci plonów ziemi z Leszczyny przekazał sołtys tej wsi Andrzej Zgłobicki.
 Gdy tylko zakończyła się cześć oficjalna kapela zaczęła grać, a panie z KGW "Przyjazdy Ujazd" oraz starostowie rozpoczęli biesiadę od poczęstowania wszystkich przybyłych gości kołaczami i trunkami. Po zjedzeniu obiadu, rozpoczęły się tańce. Zainaugurowali je starostowie. Potem, w rytm polek, walczyków i innych tańców, długo w noc bawili się młodsi i starsi mieszkańcy Ujazdu i ich goście. Zabawę przerwano zaproszeniem na zewnątrz do oglądnięcia pokazu sztucznych ogni. Pod niebem, przykrytym gęstymi chmurami, rozjaśnianym burzowymi błyskawicami, zapalały się wielobarwne sztuczne ognie, widoczne z daleka i oznajmiające okolicznym wioskom, że tak bawią się mieszkańcy Ujazdu na jubileuszowych, dziesiątych dożynkach.

Tekst, zdjęcia i relacja wideo Tadeusz Olszewski

Fotogaleria >>>

Relacja wideo >>>