powiększ tekst A A A
Parki

PARK PODWORSKI W RDZAWIE

Park podworski w Rdzawie ma powierzchnię 0,9 ha. Jest tu około 100 drzew, najwięcej grabów i lip. Najstarsze drzewa to: grab w wieku około 120 lat oraz lipa - około 200 lat i sosna - około 120 lat. Wśród drzew jest niezwykle ciekawy okaz - sosna Jefreya - kalifornijska o średnicy pnia około 56 cm. Najgrubsza lipa ma obwód 3,90 m. Obecnie kompozycja parku jest zatarta. Kiedyś w tym parku stał piękny, modrzewiowy dworek o długiej i niezwykle interesującej historii, wybudowany w XVIII wieku. W 1975 roku został jednak rozebrany i przeniesiony do Muzeum Etnograficznego w Nowym Sączu.

tl_files/content/galerie/zabytki/parki/rdzawa3.jpg


     tl_files/content/galerie/zabytki/parki/rdzawa4.jpg 


PARK PODWORSKI W KAMIONNEJ

Park podworski w Kamionnej położony jest w pobliżu nowej szkoły. Obecnie jest podzielony na dwie działki. Pierwsza o powierzchni 0,68 ha należy do Państwowego Funduszu Ziemi. Na tej działce znajduje się około 320 drzew mających 30 - 300 lat. Druga, o powierzchni 1,82 ha należy do Nadleśnictwa Brzesko. Także tu jest dużo, bo ponad 200 sztuk starych drzew, których wiek określa się na 30-300 lat. Środkiem parku biegnie aleja grabowa, którą kiedyś jeździły karety i dworskie kolaski.
Przypuszcza się, że park został urządzony w połowie XIX wieku. Kiedyś stał tu dwór, wybudowany w II połowie XIX wieku przez rodzinę właścicieli dóbr w Kamionnej - Ożegalskich. Był murowany, parterowy, podpiwniczony (zachowały się fragmenty dworskiej piwnicy). Zbudowano go na planie prostokąta. Dach był dwuspadowy.

 

tl_files/content/galerie/zabytki/parki/kamionna04.jpg